Скршени животи
Мартина

Скршени животи

Шифра на артикл: 004144
Баркод: 9786084626626
Код на производителот: 4144
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Халид Зија Ушаклигил се смета за основополоник на турската книевност. Тој во своето творештво се соочил со голема цензура, поради што неколку негови дела никогаш не биле објавени. Истата судбина го чекала и делото Скршени животи, сепак по дваесет години романот Скршени животи ја видел светлината на денот, а турската литература не остана без еден од своите најскапоцени романи. Спојувајќи ги елементите на љубов и чувствителност, кои произлегуваат од романтизмот, и набљудувањата поттикнати од реализмот, Халид Зија во своите дела, со преголема емоционалност, ги објаснува повлечените типови на луЌе користејќи балансирани реалистични фикции. Овој писател, кој Скршени животи го гледа како многу поуспешно дело од претходнообјавените Сино и црно и Забранета љубов, во овој роман, чекорејќи низ општествениот живот, ги обработува светоста на семејството, неверството во бракот, осаменоста, скршеноста, смртта и темната страна на животот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Халид Зија Ушаклигил
Издавач Мартина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници306

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB