Пет ќошиња
Издавачки центар ТРИ

Пет ќошиња

Шифра на артикл: 004927
ISBN: 9786082304915
Код на производителот: 4927
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Идејата за овој роман почнува со една слика на две пријателки кои неочекувано една ноќ се впуштаат во еротска авантура. Потоа се претвора во полициска приказна речиси трилер а трилерот се трансформира во еден вид панорама на перуанското општество во последните месеци или недели од диктатурата на Фуxимори и Монтесинос. Ми се допадна идејата да се вика Пет ќошиња како една од населбите кои на некој начин се симболични за Лима за Перу и за времето во кое е сместена приказната... Романот Пет ќошиња на перуанскиот нобеловец Марио Варгас Љоса е приказна за светот кој опстојува под закана од цинизмот, амбицијата, моралната беда и насилството. Љоса ни прикажува една тегобна слика на Перу од деведесеттите години и создава живописен колаж од ликови од различни општествени класи, изложени на секојдневен страв предизвикан од тероризмот на Сендеро луминосо, на жолтиот печат и корупцијата поврзана со владеењето на Алберто Фуxимори.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Марио Варгас Љоса
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници221

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB