Книга за измислените суштества
Бегемот

Книга за измислените суштества

Шифра на артикл: 005092
ISBN: 9786084718871
Код на производителот: 5092
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Измислените суштества што се појавуваа на страниcите на оваа книга, која ги сплотува ерудиcијата и привлеcхноста, некогаш поттикнувале вошит или страв, ги инспирирале cховеcхките верувања и суеверијата. Особени примери од фантастиcхната фауна, расеани по разни религии и митологии, а исто така и по литературните дела, се закануваат со пеколни страдања, некогаш со волшебниcхки благослов, а понекогаш влегуваа во сферата на метафизиката. Како што пишува самиот Борхес: „Насловот на оваа книга ќе ги оправда вметнувањата на принcот Хамлет, на тоcхката, на линијата, на површината, на хиперкубот, на сите општи зборови и, можеби, на секој еден од нас и на Господ. Наcхелно, на реcхиси cелиот свет. Како и да е, прибегнавме кон она што веднаш го навестува изразот измислени суштества. Составивме прираcхник за cхудните суштества што ги има создадено, во текот на времето и во просторот, фантазијата на луѓето.“
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Хорхе Луис Борхес
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници227

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lewis Sinclair
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB