Женски Декамерон
Антолог

Женски Декамерон

Шифра на артикл: 005850
ISBN: 9786082433134
Код на производителот: 5850
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
женски декамерон е книга за десет млади советски жени, кои ќе се најдат во исто породилиште во Ленинград, во период кога во таа установа е воведен карантин. Тие ќе мораат да поминат таму уште десет дена, нешто што, секако, воопшто не ги радува. Тогаш на едната од нив и текнува да ја повтори приказната што прв ја раскажал фирентинскиот писател Бокаcхоч имено, за време на десетте дена да се забавуваат раскажувајќи си приказни за жживотот, за мажите, за љубовта, за љубомората, за неверствата, за заведувањето, за фарсиcхниот секс, за парите, за среќата и за многу други нешта што ја возбудуваат секоја женска душа, вклуcхително и руската. Предлогот е едногласно прифатен и во тие десет дена жените раскажуваат сто приказни - по една приказна на ден од секоја од нив - во кои се насетува суровата реалност на едно општество распарcхено од самоубиства, разводи и алкохолизам, сиромаштија, закани за ужасни затворски казни.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Јулија Вознесенскаја
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници404

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.28 MB