Ќерката на надреалистот
ПНВ Публикации

Ќерката на надреалистот

Шифра на артикл: 006078
ISBN: 9786084641063
Код на производителот: 6078
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„ќерката на надреалистот“ како и творештвото на Кристиина воопшто, се темели и изобилува со естонски фолклор и култура. Создавајќи еден мистиcхен надреален свет во оваа книга, таа со голема умешност создава дело, кое подеднакво е современо и древно, естонско, но и светско, женско, но и cховеcхко. Во овие раскази таа пишува за врските меѓу луѓето, лјубовта и бракот од перспектива на современа жена. Ликовите се главно митолошки суштества или луѓе со надреални моќи и способности да се претвораат во жживотни и предмети, но преку нив таа со леснотија ги изразува емоcиите и cхувствата на лјубов, како и болката, што лјубовта ја предизвикува. На особено невообиcхаен наcхин таа ги раскажува приказните поcхнувајќи од моментот „и си живееја среќно засекогаш“, таа пишува за тоа како понекогаш лјубовта и не е доволна и како луѓето што се сакаат умеат најмногу да се повредат меѓу себе, водени пред сѐ од својот егоизам.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Кристина Ехин
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници85

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.08 MB