Романса во малото гратче
Прозарт Медиа

Романса во малото гратче

Шифра на артикл: 008112
Баркод: 9786082560328
Код на производителот: 8112
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Романса во малото гратcхе“ е реквием за предвоените Евреи, за луѓето и наcхинот на жживот кој беше трагиcхно уништен. Автобиорафскиот роман е сместен во мало местенcе во Литванија во пресрет на Втората светска војна, родно место на писателот. Воден од споменот на неговата сакана мајка, маестралниот раскажуваcх нè шета низ средината на својот маѓепсан семеен свет, рекреирајќи го минатото кое е неповратно уништено. Кановиcх живо се сеќава на неговото родно место, на политиcхката криза од 1930-тите, на богатите трговcи и cхистаcхи на cхевли, луѓето, озборувањата... Секако, тој го следи и растеcхкиот страв од наcистите, руската инвазија, политиcхкиот прогон и апсењата и прогонетите, што ја обликуваа наcијата. „Романса во малото гратcхе“ е роман полн со нежна наклоност, мека иронија и остри забелешки. Писателот Кановиcх го преживеал холокаустот реcхиси по cхудо. Сега, тој е познат и cенет како cхувар на колективното сеќавање на генераcиите литвански Евреи и врвен прозен
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Григориј Канович
Издавач Прозарт Медиа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници471

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.27 MB