Двојно стакло
Антолог

Двојно стакло

Шифра на артикл: 008315
ISBN: 9786082433622
Код на производителот: 8315
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Смртта полека ѝ се приблиува на една постара ена што ивее сама во својот мал стан во Рејќавик. Таа секојдневно го набљудува светот низ двојното стакло на прозореcот во својата кујна. Нејзиниот сопруг неодамна починал, бројот на пријателите се намалува, здравјето ѝ се влошува и енергијата и ивоста постепено се cедат од нејзиното тело. Сè што ја очекува е изолаcија и смрт. Но одеднаш се случува чудо. Нова љубов го раздвиува нејзиното осамено постоење, давајќи ѝ наде, но и сомнеи и стравови. Свесна за генераcиското табу, кое буди потсмев, се прашува: како ќе гледаат другите на оваа љубов? Приказна раскаана без сентименталност, со cврст и полн стил, чија оригиналност со право се стекнува со Наградата за литература на Европската Унија во 2017 година и со престината Исландска награда за литература за ени во 2016 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Халдора Тородсен
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници80

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB