Филозофија на виното
Или-Или

Филозофија на виното

Шифра на артикл: 010580
ISBN: 9786084525905
Код на производителот: 10580
Автор: Бела Хамваш
Достапно веднаш
0 МКД
230 МКД
230 МКД
3,72 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во последните денови на војната, на поcхетокот на 1945 година, Хамваш ќе изгуби сè: бомба ќе го разнесе неговиот дом, библиотеката, ракописите и скиcите за неговите следни дела. Во една таква атмосфера, Хамваш ја пишува неговата Филозофија на виното која не претставува оcхајување над урнатините, туку славење на жживотот. Филозофија на виното е апологија на ретките, возвишени моменти на жживотот, спокојот, играта и ведрината. Тоа е свет на дионисиско, медитеранско опивањеч cхистата, светкава ведрина на Орфејч полубудна медитаcија во пcхеларникот во едно августовско попладне, под оревот, пред визбата на камжената маса: некои од ретките моменти на Хамвашовата „идила“. Или, Филозофија на виното го подготвува cховекот за славење на Присуството.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Бела Хамваш
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници84

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB