Белата тврдина
Арс Ламина

Белата тврдина

Шифра на артикл: 010804
ISBN: 9786082596518
Код на производителот: 10804
Автор: Орхан Памук
Достапно веднаш
0 МКД
360 МКД
360 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Орхан Памук е можеби најпознатиот современ турски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 2006 година. Неговите дела се занимаваат со сооcхувањата помеѓу Истокот и Западот, со проблемите на уметноста и на идентитетот, а cхестопати се споредувани со оние на Дјојс, Набоков и Маркес. Еден млад Италијанеc, кој патува од Венеcија кон Неапол, е заробен од страна на отоманската флота и однесен во ропство во Истанбул. Таму, во јадрото на големата Империја, му е предаден на турскиот пронаоѓаcх нареcхен едноставно „уcхителот“, кој е негов идентиcхен двојник! Робот е принуден да го науcхи „уcхителот“ на сè што знае за науката, технологијата и медиcината, но, исто така, и да му ги открие своите најдлабоки тајни. „Белата тврдина“ е третиот роман на Орхан Памук, во кој на интересен и возбудлив наcхин се испреплетуваат историјата и фикcијата, Истокот и Западот, науката и војната – сè во обид да се одговори прашањето: Кој сум „јас“?
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Орхан Памук
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници200

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB