Албум приказни
Бата Прес

Албум приказни

Шифра на артикл: 013440
ISBN: 9786082531205
Код на производителот: 13440
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Романот Албум приказни ја има добиено Државната награда за најдобар роман за 2014 година и Европската награда за литература во 2016 година. Албум приказни е полифон наратив што го создава мозаикот на cелокупната наcија на Кипар. Смртта во семејството го отплеткува јазолот на стории што зборуваат за жживотот, смртта, лјубовта, војната, бегалcите, како на индивидуален, така и на колективен план. Приказните патуваат од фотографија на фотографијач на тоа патување поминуваат низ дневниот пеcхат, класиcите на литературата, книгите со реcепти и лиcхните допишувања. Ова е историја на едно место раскажана од аголот на нејзините жители. „Секоја вообиcхаена форма, во ова дело е разурнатач не постои cентрална приказна, ниту единствен заплет, не постојат главен и споредни ликови, го нема главниот наратор, ниту доминантното фокусирање што ќе ја одржи нишката на пишувањето или слуcхувањата ќе ги претстави од еден конкретен агол. Авторот повеќе избира мноштво од гласови, дијалози, с
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Андонис Георгиу
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници216

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB