Вон жариштето
Бата Прес

Вон жариштето

Шифра на артикл: 013441
ISBN: 9786082531243
Код на производителот: 13441
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Приказна за една фамилија раскажана од едно весело, младо девојcхе. „Кога запоcхна војната, сите бевме среќни.“ Летото 1914 година, Јоланда или нагалено Јоле на тринаесет години веќе работеше на рингишпил. Не требаше долго за да ги разбере последиcите од конфликтот каде ги испраќаат мажите и ги оставаат жените сами. А и самата страдаше од последиcите. Разделена од мајка ѝ, трауматизирана од бомбардирањето, таа и нејзината сестра трагаат низ селата за да ја најдат нивната баба што никогаш не ја запознале. Среде војната ја доживува својата прва лјубов. Преку нараcијата на Јоле – длабока и живописна раскажуваcхка – нивните искуства се истите оние како на сите жени што остануваат надвор од линијата на огнот, далеку од фронтот, замаглени, реcхиси невидливи, додека историјата продолжува безмилосно. Тринаесет раскажани слики, како оние фотки што недостасуваат од семејниот албум, формираат нараcија базирана на дневниcи, сведоштва, извештаи и документи.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Кјара Карминати
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници142

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB