Генералот на мртвата војска
Арс Ламина

Генералот на мртвата војска

Шифра на артикл: 052231
ISBN: 9786082675169
Код на производителот: 52231
Достапно веднаш
0 МКД
390 МКД
390 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Генералот на мртвата војска“ е најпознатиот роман на албанскиот писател Исмаил Кадаре. Првото издание на романот излегува од печат во 1963 година, кога Кадаре е на дваесет и шестгодишна возраст, и до денешен ден останува најдобро оценетиот роман на овој извонредно оригинален романсиер и од страна на публиката и од страна на критиката. Во раните шеесетти години на 20 век, речиси дваесет години по крајот на Втората светска војна, еден италијански генерал, придружуван од еден свештеник, кој е, исто така, полковник на италијанската армија, е испратен во Албанија за да ги лоцира и да ги собира останките на неговите сонародници кои загинале за време на војната и да ги погребе во Италија. Како што го организираат копањето и ексхумацијата, така сè повеќе им се наметнува прашањето и за опсегот и за вистинската вредност на нивната задача. Разговорите што се одвиваат меѓу генералот и свештеникот се како за залудноста на војната, така и за бесмисленоста на нивниот потфат. Како што навле
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Исмаил Кадаре
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници223

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB