Истанбул , Истанбул
Прозарт Медиа

Истанбул , Истанбул

Шифра на артикл: 052243
ISBN: 9786082561165
Код на производителот: 52243
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Насилна љубовна поема за Истанбул, раскажана во паузите меѓу мачењата од четворицата затвореници во ќелијата под градот. Ода на болката која ги спојува Достоевски и Декамерон.“ Џон Ралстон Саул, писател, поранешен претседател на Меѓународниот Пен центар „Околу Сонмез може да се види соѕвездие од книжевни светови, кои ги вклучуваат и Маркес, Танпинар, Толстој, Витгенштајн и иранската поетеса Форуг Фарохзад.“ Фабиот де Пропис, ил Манифесто Содржина: Четворица затвореници во една од подземните ќелии на Истанбул раскажуваат приказни за градот над себе, минувајќи го така времето меѓу мачењата. Четирите главни ликови: доктор, студент, старец и бербер, ги опишуваат различните лица на градот, секој на свој начин и преку сопствениот поглед на светот, раскажувајќи и за своите љубови и страдања. Во ќелијата наспроти нив, младата девојка е нем, но силен глас на непокорлив отпор. А под земјата и над земјата е градот Истанбул со сиот свој рај и пекол – најважниот лик во романот. Град во кој има исто толку страдање и надеж колку и во ќелиите под него. Дејствието на овој роман се случува во текот на десет дена и како и Декамерон има десет поглавја, а наратор на секое од нив е еден од ликовите во ќелијата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Бурхан Сонмез
Издавач Прозарт Медиа
Димензија A5
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници297

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB