Чекорите на црешовото дрво
Антолог

Чекорите на црешовото дрво

Шифра на артикл: 060486
ISBN: 9786082436272
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Нежна и моќна приказна за детството, храброста, љубовта и за животот. Деветгодишната Мафалда носи очила со жолти рамки,има мачор по име Отимо Туркарет, другарка-Амазонка и најдобар другар по име Филип. Но таа е исправена пред чуден предизвик. Ѝ откриле Старгартова болест која предизвикува постепено губење на видот и слепило. Во дневникот започнува да ги запишува сите нешта што нема да може да ги прави–да ги брои ѕвездите на небото, да игра фудбал со машките, да се качува на црешовото дрво во училишниот двор. Ама, набрзо дознава дека постоии поинаков начин нагледање. Со чекорите го мери растојанието до црешовото дрво… во правец на опојниот мирис… и започнува нов список: со нештата што сѐ уште ќе може да ги прави. Во мракот што ја опфаќа, Мафалда, исто како и Малиот Принц, учи светот да го набљудува со срцето, а не со очите. Горчината што ја чувствува читателот само се засилува со сознанието дека и авторката на романот страда од истата болест.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Паола Перети
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници189

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Edouard Louis
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Webber Katherine
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Celeste Ng
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Joanna Quinn
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Taylor Jenkins Reid
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Karen Joy Fowler
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Raven Leilani
699 МКД
11,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.45 MB