Бунтот на ангелите

Бунтот на ангелите

Шифра на артикл: 094223
ISBN: 9786082014609
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Бунтот на ангелите е сатирична фантазија која игра со христијанската митологија: всушност, ја претставува класичната христијанска приказна за војната во рајот меѓу ангелите предводени од Архангел Михаил против другите предводени од сатаната. Се потенцира меѓусебниот антагонизам помеѓу Бог и неговите ангели, што доведува до незадоволство и на крајот до бунт. Паметен и палав план за теологијата на современото општество, Анатол Франс презема нешто што може да биде многу сува полемика против ропството на религијата. Ова е книга со ретка оригиналност. Паметна и неконвенционална комедија со длабока анализа на политиката, на религијата и на човечката природа. Револуционери маскирани во ангели и политика маскирана во религија – модерниот политички дискурс ја прави оваа книга секогаш актуелна и блиска до современиот читател. Дознајте зошто повеќе од еден век ја привлекува интелектуалната книжевна публика.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Анатол Франс
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници228
Димензија14x20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB