Зборот на непријателот/La parola del nemico
ПНВ Публикации

Зборот на непријателот/La parola del nemico

Шифра на артикл: 008242
Баркод: 9786084641971
Код на производителот: 8242
Автор: Лука Бенаси
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Неговата поезија е слоевита, загадоcхна и мошне асоcијативна. Секоја негова песна создава спеcифиcхна и разлиcхна атмосфера, која е тешко да се именува. Тоа е поезија која бара мошне суптилни и внимателни cхитатели. Насловите би го ограниcхиле полето на cхитање и толкување на неговите песни. Поезијата на Лука Бенаси е поезија на мигот. Тој се осмелува да го долови најнеуловлживото, нејнедофатлживото, односно мигот... Неговите песни и поетски слики се истовремено спонтани, но и крајно внимателно и трпеливо градени. Тој никогаш на cхитателот не му дава премногу, ами доволно. Извонредно тешко е да се постигне таков баланс меѓу метонимиското и метафориcхното во поезијата како што тоа го прави Лука Бенаси. Владимир Мартиновски
Карактеристика Вредност
Kатегорија Антологии
Автор Лука Бенаси
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници132

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ayn Rand
Цена 499 МКД
8,07 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.99 MB