Нова античка драма 2
КСЦ Полица

Нова античка драма 2

Шифра на артикл: 052627
ISBN: 9786084979104
Код на производителот: 52627
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Хрестоматијата „Нова античка драма II“, приредена до Сашо Димоски, е втора книга што Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ и издавачката куќа „Полица“ ја објавуваат како заеднички проект. Во оваа книга, а според примерот на првата, собрани се драмски текстови што ја соcчнуваат официјалната фестивалска селекција на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ и кои едновремено претставуваат свежи, нови cхитања на веќе познатите антички (драмски и епски) наративи, за што зборува и мотото на XIX издание на фестивалот: во нови слики,како модус операнди на селекцијата, но и како ракурс од кој уметниcхки се промислуваат цивилизациските наследства на античката грчка традиција и се преточуваат во театарски претстави. Петте текстови во оваа книга, заедно со петте од претходната ја создаваат првата двоцифрена датабаза на нови антички драми/митодрами на македонски јазик, сочинети од дела на македонски драмски автори, како и современи автори од Австрија.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филм,музика,опера и театар
Автор приредил Сашо Димовски
Издавач КСЦ Полица
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници310

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Joaquim Paulo
1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Joaquim Paulo
1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
1.449 МКД
23,45 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Heinz Nigg
2.399 МКД
38,82 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.1 MB