Чичко маестро Џамбаз
Арс Ламина

Чичко маестро Џамбаз

Шифра на артикл: 062244
ISBN: 9789989299247
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа публикација претставува збирка на песни од Александар Џамбазов, еден од нашите најистакнати македонски композитори, диригенти и втемелувачи на македонската популарна и детска музика. Изборот, кој опфаќа 52 песни за деца од предучилишна и училишна возраст, е направен од страна на самиот Џамбазов за време на неговиот живот, а во соработка со авторот на нотографиите, музикологот Марко Коловски. Кон нив е приклучен воведниот дел на Бранка Костиќ-Марковиќ, која се осврнува на детското творештво и на професионалната биографија на Џамбазов. Насловот на збирката не е случаен, зашто сите „славејчиња“, поранешни солисти на познатиот фестивал на детска песна „Златно славејче“ и хористите на детскиот хор „Развигорче“, кој беше редовната хорска придружба на споменатиот фестивал, Александар Џамбазов, диригентот кој ги водеше низ живата изведба, од милост го нарекуваа чичко маестро Џамбаз. А тој возвратно, на шега, ги нарекуваше златни гавранчиња.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филм,музика,опера и театар
Автор Бранка Костиќ-Марковиќ и Марко Коловски
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници125
Димензија21h21sm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Heinz Nigg
2.399 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.49 MB