Примерни новели
Арс Ламина

Примерни новели

Шифра на артикл: 002100
ISBN: 9786082300443
Код на производителот: 2100
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во историјата на книжевноста Мигел Сервантес е познат како автор на Дон Кихот, првиот модерен европски роман, канонско дело на западната литература, кое дури и денес и за книжевната критика и за книжевната публика претставува едно од најдобрите и најзначајните дела во историјата на литературата. Но, освен овој роман, опусот на Сервантес опфаќа и неколку други дела што претставуваат врвни литературни остварувања и неизбежен сегмент од секој сериозен приказ на светската книжевност, а едно од тие дела е токму Примерни новели. Примерни новели претставува збирка од дванаесет подолги раскази пишувани во периодот меѓу 1590 и 1612 година, а објавени во 1613 година. Оваа книга се појавува во јавноста во период кога првиот том од Дон Кихот е веќе објавен и кога Сервантес полека стекнува кредибилитет и статус на почитуван автор. Иако се работи за подолги раскази, Сервантес во предговорот не ја објаснува употребата на терминот новели, нагласувајќи дека тој е првиот шпански автор шт
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Мигел де Сервантес Сааведра
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2012
Број на страници494

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB