Раскази
Арс Ламина

Раскази

Шифра на артикл: 002126
ISBN: 9786082294858
Код на производителот: 2126
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Своевремено, за Роберт Музил, делото на Кафка е необичен случај на валзеријанизам - потврда повеќе на тврдењето дека Валзер е заборавжената врска меѓу Клајст и Кафка. Игриво смирени, Валзеровите раскази раскринкуваат егзистенцијални теми на начин што го прави швајцарскиот автор еден од најраните, најголеми и, за јал, најзапоставени модернисти. Специфичен и особен, Валзеровиот стил е во знакот на малото, на лирското, на миговното, на тековното. Во таа смисла и творечкото кредо на Валзер е импресионистичко: тој е автор на кратки лирски моменти, на краткотрајни фасцинации, на непостојан книјевен фокус. Дури и во своите најмали раскази постојано ги менува темите, вметнува раскази во раскази, поттеми во теми („Јживотот на еден поет“, „Работникот“). Творечки, Валзер е близок до Пруст, кој цел јживот пишува едно дело, односно до Вирџинија Вулф или Џемс Џојс, чии ликови следат еден внатрешен јживот кој не кореспондира со надворешното, „реално“ време на нарацијата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Роберт Валзер
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2014
Број на страници224

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Дино Буцати
200 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
360 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB