Правда
Арс Ламина

Правда

Шифра на артикл: 003424
ISBN: 9786082479552
Код на производителот: 3424
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Правда е криминалистички роман во кој се зборува за еден адвокат чија прва задача е одново да го истражи случајот во кој еден маж е осуден за еклатантно убиство. Во својот осврт кон книгата, писателката Урсула Хеги пишува: „Со повторната истрага на убиството, чинот на насилство се отстранува од теоријата, по што теоријата се справува со чист, нечувствителен остаток што сè помалку е поврзан со злосторството. Истото се случува и со правдата – се одвојува од својот извор, ја губи својата причина за постоење и се исцрпува себеси низ игра“. Книгата ги критикува структурите на правниот систем и ја продлабочува природата на правдата. Диренмат се фокусира повеќе на политиката, отколку на ликовите кои играат бизарни улоги во машинеријата на швајцарската правда. Но, и покрај тоа, критиката е согласна дека Диренмат е вешт креатор на незаборавни типизирани ликови, чии карактеристики се акумулирани во нивните имиња, а се реализираат преку нивните постапки.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Фридрих Диренмат
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2017
Број на страници200

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB