Слово за походот Игорев
Арс Ламина

Слово за походот Игорев

Шифра на артикл: 003867
ISBN: 9786082470351
Код на производителот: 3867
Достапно веднаш
0 МКД
150 МКД
150 МКД
2,43 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Словото за походот Игорев“ е анонимен еп од ЏИВ век, што го следи неуспешниот воен поход на кнезот Игор Свјатославич и неговиот брат Всеволод против Половците, еден од најстарите староруски записи што стигнале до денешниот читател. „Словото“ почнува со инвокација и со еден лош знак: сонцето се затемнува пред да почне походот на Игор. Сепак, Игор не се расколебува и првиот ден од битката со Половците го оправдува: руската војска запленува мноштво заробеници, злато, свила, убави девојки. Но, веќе наредниот ден Игор е притиснат од Половцитеч војската му е поразена, а самиот тој – ранет и одведен во половечки затвор. Некако се ослободува и по единаесет дена стигнува во Новгород-Северски, каде што е радосно пречекан. Реалната историја е малку посурова од книевната: поразот на Игор има несреќни последици за сета руска земја, бидејќи им ја разоткрива на Половците слабоста на руските кнеества и им го отвора патот кон Запад, дотогаш под руска контрола.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Средно образование
Автор Непознат автор
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници64

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Хомер
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 120 МКД
1,94 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.3 MB