Тереза Ракен
Мартина

Тереза Ракен

Шифра на артикл: 040190
Баркод: 9786084626763
Код на производителот: 40190
Автор: Емил Зола
Достапно веднаш
0 МКД
360 МКД
360 МКД
5,83 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во делото „Тереза Ракен“, Зола ги обработува темпераментите на своите главни ликови, а не нивните карактери. Тереза и Лоран се лиcхности со кои владеат нервите и врелата крв. Тоа се само две јживотни и ништо повеќе. Зола на прекрасен наcхин во овие два лика ни го опишува подмолното влијание на страста, притисокот на нагонот и мозоcхните нарушувања што се јавуваат по нервното растројство. Љубовта помеѓу Тереза и Лоран е само задоволување на една потреба: убиството што го извршуваат е последиcа на нивната прељуба. Она што наликува на нивно гризење на совеста е едно обиcхно органско нарушување, реакcија на пренапрегнатиот нервен систем. Душата е потполно отсутна...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Емил Зола
Издавач Мартина
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници191

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB