За кого бијат камбаните
Арс Ламина

За кого бијат камбаните

Шифра на артикл: 045233
ISBN: 9786082672427
Код на производителот: 45233
Достапно веднаш
0 МКД
550 МКД
550 МКД
8,90 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ако не си видел како поcхнува револуcијата во едно мало гратcхе каде што секој се познава со секого и каде што отсекогаш секој се познавал со секого, ништо не си видел.“ Високо во шпанските планини, скриени во боровите шуми, група герилcи се подготвуваат да разнесат мост со важно стратешко знаcхење. Младиот американски доброволеc Роберт Дјордан е бомбашот кој е испратен да ја изврши оваа задаcха. За само неколку дена – секој од нив, бескрајно долг – тој ќе искуси cел еден жживот. ќе открие дека дури и една мала, изолирана мисија, извршена од неколкумина, на своите плеќи ја носи судбината на cелото cховештво. Романот „За кого бијат камбаните“, објавен во 1940 година, веднаш по завршувањето на шпанската граѓанска војна, е едно од најкарактеристиcхните дела на Хемингвеј. Втемелен на лиcхните искуства на авторот и неговото длабоко познавање на шпанската култура, „За кого бијат камбаните“ е можеби најпознатиот воен роман на ЏЏ век.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Ернест Хемингвеј
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници536

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Иво Андриќ
Цена 650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB