Сидарта

Сидарта

Шифра на артикл: 096000
ISBN: 9786082012175
Автор: Херман Хесе
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Преубавиот син Сидарта незадоволен од духовната исполнетост што му ја пружа традиционалната вера тргнува по патот во потрага на крајната вистина и конечното просветлување, не отстапувајќи од својата животна цел и автентичноста ни по која цена. Сидарта се откажува од благодетите на богатиот живот, доживува метаморфози во повеќе стадиуми, започнувајќи како самовљубен и нарцисоиден говорник горд на своите зборови и своето знаење, окружен со љубовта на своето богато семејство, Сидарта се посветува на учењето, на читањето книги, за подоцна да го напушти домот и да им се препушти на лутањето и страдањето, деноноќно гладувајќи и патувајќи. На тој пат дознава за Буда и тргнува да го бара, но набрзо сфаќа дека му треба лично искуство а не само учење од други. Подоцна станува љубовник, човек што си поигрува величенствено и надмоќно за на крајот да се врати на брегот од реката и да го слуша само нејзиниот жубор...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Херман Хесе
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2009
Број на страници144
Димензија12x20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB