Раскази
Магор

Раскази

Шифра на артикл: 007258
Баркод: 9786082232782
Код на производителот: 7258
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ги де Мопасан е еден од најголемите светски мајстори на краткиот расказ, писател кој го издигнува расказот до првостепен литературен жанр и го преобразува во средство за смело и продлабоcхено запознавање на жживотот.Мопасан, како и чехов, се залага за девизата „помалку е повеќе“, сметајќи дека колку расказот е покус, тој е толку подобар. Мопасан ги претпоcхита ненадејните и остри пресврти, краткотрајните но блескави сcени и ситуаcии. Неговите раскази можат да се cхитаат како еден вид мали студии на општеството и поединеcот кој исклуcхително тешко се снаоѓа во него.Понекогаш и со наједноставни зборови, cрпени директно од народните извори, од фантастиcхниот глосар на обиcхните луѓе, авторот создава cхудесна раскажуваcхка магија и го искажува неискажлживото, длабински недофатлживото, нешто што може да се предаде само со силата на јазикот, со таинствжената супериорност на зборот...„
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Ги де Мопасан
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници501

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nadija Rebronja
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nikolai Gogol
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 315 МКД
5,10 EUR
Заштеда 30%
450 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.3 MB