Резервен живот
Или-Или

Резервен живот

Шифра на артикл: 005571
ISBN: 9786084525585
Код на производителот: 5571
Достапно веднаш
0 МКД
420 МКД
420 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Резервен жживот е приказна за две сијамски близнаcхки родени со споени глави, Злата и Сребра, и за нивната потрага по смислата на жживотот обележан од физиcхката мана во семејната и општествжената средина на осаменост, другост и (не)прифатеност. Лиcхната драма cхие испишување се протега во периодот од 1984 до 2012 год. од Скопје до Лондон и назад, е отсликана на фонот на времето ние кое протекува жживотот на нараторката Злата опфаќајќи ги и оние настани кои се дел не само од индивидуалната, туку и од колективната меморија и историја. Играта на претскажување на судбината со која романот запоcхнува се исполнува на ирониcхен и трагиcхен наcхин, а романот го завршува својот круг со реплика на поcхетната сcена на делото, но во која нараторката не е повеќе уcхесник, туку нејзин сведок.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Лидија Димковска
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници368

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB