Скопски дамари
Или-Или

Скопски дамари

Шифра на артикл: 037670
ISBN: 9786082610375
Код на производителот: 37670
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Сето она што го раскаува Иванов во своите приказни за Скопје, како ретко кој македонски писател, создава своевидна мапа на градот, карта од која извира животна сила составена од нерви и крвни садови за силна пулсаcија на урбаното битие, која содри и разни пукнатини и шуплини пред кои не смее да се затворат очите и кои треба да се забелеат и прераскаат. Така Скопје на суптилен начин станува засебен лик во оваа збирка раскази, град-личност кој секогаш е подготвен да ја покае својата сила, „небаре сениште кое тешко ја поднесува дневната светлина“, но тој е и „брод со драгоcен товар“ на кој секогаш ќе му се навраќаме во нашите книевни творби. Со почит кон Скопје, и особено кон Благоја Иванов, Ви посакувам пријатно патување низ скопските книевни дамари, засолнати од заборавот на ова посебно место, во оваа драгоcена книга“. Игор АнЌелков
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Благоја Иванов
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници211

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB