Лето во кое те нема
Или-Или

Лето во кое те нема

Шифра на артикл: 040243
ISBN: 9786082610429
Код на производителот: 40243
Достапно веднаш
0 МКД
280 МКД
280 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во однос на универзалните книјевни текови, Андоновски со своите романи го носи големиот свет во македонскиот јазик, промислувајќи го естетски релевантно и актуелно. Она што од една страна е врзаност на авторот со поднебјето, од друга страна се претвора во сензитивна мембрана преку која продираат големите нешта во малата книјевност. Андоновски зафаќа теми кои одамна (или никогаш) не се пишувани кај нас. Другоста, траумите, сексуалноста, престапите, осамите... како ореоли на луѓето од секојдневието. Просторот на делата на Андоновски најcхесто не е или само делумно е наш, неговите романи реcхиси секогаш се населуваат или се поврзуваат со далеcхното, неодреденото... со морето и синиот бескрај и во оваа негова карактеристика се препознава отскокнување од локалното, но само во поетолошко-филозофска смисла. На тој наcхин, најнашето станува најсветско или обратното – најсветското станува најнаше.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Петар Андоновски
Издавач Или-Или
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници114

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB