Љубавина
Антолог

Љубавина

Шифра на артикл: 002883
ISBN: 9786082431529
Код на производителот: 2883
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ракописот „Лјубавина“ од ѓоко Здравески претставува збирка лјубовна поезија од седумдесетина страници, поделена во три циклуси. Во песните од сите три циклуси главно се пее за бестелесна лјубов, за лјубовта како премин, за лјубовта како начин на постоење (онтологија) и како начин да се спознава светот (гносеологија). Иако навидум апстрактна, инспирацијата на лирскиот субјект секогаш доаѓа директно од физичката стварност. Самиот наслов претставува неологизам, кој во себе ги содржи лјубовта и убавината. Во книгата се чести јазичните игри, постапка карактеристична за поезијата на Здравески.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Ѓоко Здравевски
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници72

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Јосип Коцев
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB