Ѕид пред бескрајот
Ад Вербум

Ѕид пред бескрајот

Шифра на артикл: 007682
ISBN: 9786084759843
Код на производителот: 7682
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа збирка песни на М. Стефановски нема изгубено од својата актуелност, заправо дури сега ги покаува, во вистинско светло, своите рефлексии. Повеќето песни моат веќе да се читаат од гледна точка на современите собитија и околности во коишто се наоЌа македонскиот човек“ - Катиcа улафкова „Од првиот прочит ракописот на Стефановски се изделуваше со зрелоста на поетскиот пристап, со суптилноста на исказот и необичната сугестивност на опсесивните артикулаcии во неговите стихови. Тоа набргу по излегувањето на книгата, за мнозина неочекувано, му ја донесе престината награда ’Браќа Миладиновcи‘, по што авторот се вброи меЌу нејзините угледни избраниcи“ - Тодор :аловски „Исказот е густ, читлив, без злоупотреби на генитивната метафора, без примеси на баналност или конструираност, а онаму каде значенската компонента не е во состојба да предизвика прескочна искра на изненадување, благо се затемнува и се прекрива со превез на отмрна загадочност“ - Петко Дабески
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Милован Стефановски
Издавач Ад Вербум
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници236

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Јосип Коцев
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.41 MB