Небесна геометрија
ПНВ Публикации

Небесна геометрија

Шифра на артикл: 008479
Баркод: 9786082650036
Код на производителот: 8479
Достапно веднаш
0 МКД
270 МКД
270 МКД
4,37 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Андреј Ал-Асади несомнено е еден од најпрепознатливите гласови во младата македонска поезија. Се појави тивко со своето средношколско првенче „Миднигхт блуес“, а веќе со „Под дервишовото сиќе“ влезе во најтесниот избор за наградата „Браќа Миладиновcи“ на Струшките вечери на поезијата. „Небесна геометрија“ е негов трет поетски ракопис, кој логично се надоврзува на претходната книга. *** „Небесна геометрија“ изобилува со поетски слики што ги напаЌаат читателските сетила, со свеи, неизлитени метафори, мислата патува во сфери од човековата свест до кои ретко се стигнува, таа комуниcира со древни знаења, а она што е напишано во песните е очигледно доивеано некаде во внатрешните светови на лирскиот субјект и тоа ги прави веродостојни и привлечни за читателот. Ако му се пристапи херменевтички на овој ракопис, во него ќе се откријат референcии кон источната филозофија, онаа далекуисточната, индиската, но и референcии кон арапската култура. ќоко Здравески
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Андреј Aл-Асади
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници46

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 175 МКД
2,83 EUR
Заштеда 30%
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Цена 140 МКД
2,27 EUR
Заштеда 30%
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.26 MB