Патот
Издавачки центар ТРИ

Патот

Шифра на артикл: 008753
ISBN: 9786084569732
Код на производителот: 8753
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Тивки непретенcиозни одмерени а длабоко прочувствувани и автентични – такви се стиховите на Виолета Танчева-Златева. Се конcентрираат околу поливалентната метафора на патот а се разгрануваат во неколку насоки: по патот кон себе кон другиот и кон љубовта и сите заедно „чекорат“ по патот на поезијата зашто таа е „судена во дамарите запишана“. Овие стихови се никнати од еден конкретен животен микрокосмос со мирис на перуники од Бориево со топлина на најубавото ќебе од чеизот префрлено врз бездомникот на клупата пред зградата во една скопска населба со заводливост на приказните на квасеcот солта и водата натопени со капките меланхолија што како од свеќа се cедат... Мудроносни а детски љубопитнич набиени со емоcии но никогаш патетичнич соочени со тегобноста на постоењето и „леплживото тесто на ништоноста“ но витално потпрени врз „најверниот пријател – животот“...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Виолета Танчева-Златева
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници87

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB