Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми : избор од поезијата
Темплум

Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми : избор од поезијата

Шифра на артикл: 009822
ISBN: 9786084658306
Код на производителот: 9822
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Тој е поет на изненадувањето, на авантурата, на чудесата и чудесиите, на овоземните миракли. Тој е поет на нескротлива еруптивна поетска имагинаcија, кој не наоЌа дефинитивен поетски пристан, ниту едно дефинитивно и завршено поетско устројство на својата поезија. јаневски е поет на шокантни, на ираcионални сновиденија, на фасcинаcијата, на бизарни хумористични проблесоcи, на фантазмите и фантазмагориите, на еден поетски ум кој го отфрла секој моен ред и поредок и секој моен конвенcионален, било раcионален, било етички сситем во човековата егзистенcија, секоја мона нејзина непротривречност, прифаќајки го и апсолутизирајќи го кошмарниот, ноќниот поредок на постоењето, кога сонот работи а умот спие, прифаќајќи го космокоопт како поетско начело на поезијата. Георги Старделов
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Славко Јаневски
Издавач Темплум
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници143

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Јосип Коцев
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB