Капки
Антолог

Капки

Шифра на артикл: 060482
ISBN: 9786082436739
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Во ’Капки‘, се поместени четириесетина песни, некои многу кратки, а некои малку подолги и со тоа можеби некому му ја доведуваат во прашање оправданоста да бидат внесени во концептот на книгата, но и покрај тоа постои голема доследност во изразот, во јазикот и во градењето на поетската слика, дури и кај подолгите песни. По ’Капки‘, поезијата на Ристо Маџунков е подготвена за следни патувања и нови будења и претставува драгоцен дар во македонската современа поезија.“ Трајче Бјадов „Сеќавањето во поезијата на Ристо Маџунков не е враќање, туку присуство. Во неговите стихови тишината се соединува со времето, далечината со прибежиштето, а говорот на осаменоста е архитектура на еден тајно променлив дом.“ Никола Маџиров
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Ристо Маџунков
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници57

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
399 МКД
6,46 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Јосип Коцев
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.46 MB