Молитвата и обожувањето
Икона

Молитвата и обожувањето

Шифра на артикл: 049364
ISBN: 9789989213236
Код на производителот: 49364
Достапно веднаш
0 МКД
399 МКД
399 МКД
6,46 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
На почетокот, би сакал да разјаснам дека она што јас го подразбирам под “учење на молитвата”, не е обид за оправдување или објаснување на молитвата на спекула- тивен начин. Попрво, би сакал да укажам на она за коешто треба да бидеме свесни и што можеме да го направиме, ако сакаме да се молиме. Бидејќи и јас самиот сум почетник, а претпоставувам дека и вие исто така сте почетници, да се обидеме да почнеме заедно. Не му зборувам на оној чијашто цел е мистичната молитва или повисоките состојби на совршенство, бидејќи овие работи самите од себе поучуваат. Кога Бог допира до нас, или кога ние допираме до Бога, во извесни исклучителни околности, и поради тоа нештата наеднаш ни се откриле со длабочина што никогаш порано не сме ја сознале, или кога наеднаш во себеси откриваме длабина во којашто обитува и од која понатаму исходи молитвата, тогаш неа ништо не ја попречува. Кога сме свесни за Бога, ние стоиме пред Него, Му богослужиме Нему, Му зборуваме Нему. На почетокот, наидуваме на еден многу важен проблем: состојбата на човекот во која му се чини дека Бог е отсутен. Тоа е она за коешто би сакал сега да зборувам. Јасно е дека не зборувам за вистинско отсуство, бидејќи Бог никогаш не е вистински отсутен, туку за чувството на отсутност што го имаме ние самите. Стоиме пред Бога и викаме кон празното небо од кое нема одговор. Се – вртиме на сите страни, а Него не Го наоѓаме. Што да мислиме за ваквата состојба?
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Автор Антониј Блум, Григориј Капсанис
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2003
Број на страници126

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.18 MB