Дневникот на отец Александар Шмеман : 1973-1983 : сѐ е некаде на друго место
Икона

Дневникот на отец Александар Шмеман : 1973-1983 : сѐ е некаде на друго место

Шифра на артикл: 049366
ISBN: 9786084993070
Код на производителот: 49366
Достапно веднаш
0 МКД
799 МКД
799 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Поднаслов: За реализмот на Православието и романтизмот на православните Напредокот на човекот му донел желба да живее поцелосно, но не му кажал ниту може да му каже што е животот и за што служи. Оттаму доаѓа и тоа сулудо прифаќање на разноразни идеи – како замена за смислата на животот, или прифаќање на борбата, во која не е баш јасно за што се бориме, но што е корисно зашто така човек може да прекине да мисли. “…Се плашам дека причинате е јасна: „Се закопал во активности“. А токму тоа човек не смее да го направи. Човекот станува неспособен да ги набљудува работите во перспектива, да се оттргне од нив, да го отфрли од себе целиот метеж и безначајните работи кои го преокупираат нашиот живот и можат да го растргнат нашето срце. Всушност, причината е истата онаа надменост која се обидува да ме убеди дека се зависи од мене, дека се е поврзано со мене. Тогаш Јас ја исполнува целата реалност и падот почнува. Основна грешка на современиот човек е поистоветување на животот со активностите,
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Автор Отец Александар Шмеман
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници503

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
999 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
1.099 МКД
Sačuvano u omiljne
499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB