Великиот пост
Икона

Великиот пост

Шифра на артикл: 053953
Код на производителот: 53953
Достапно веднаш
0 МКД
499 МКД
499 МКД
8,07 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во раната Црква постот означувал апсолутно воздржуванье од храната, односно состојба на глад којашто го доведува телото до краJната граница. И токму од тоа разбираме дека постот како физичко лишуванье од храната е апсолутно бесполезен без втората, духовната компонента. „Со пост и со молитва“… Тоа значи дека без соодветен духовен напор, без личното зацврстуванье во Божјата Реалност, без спознанието за својата апсолутна зависност од Бога и само од Бога, физичкиот пост се претвора во самоубиство …Според она што беше кажано претходно, постот треба да се исполнува на две рамништа: прво, на нивото на аскетскиот пост; и второ – на нивото на совршениот пост. Аскетскиот пост се состои во силно редуциранье на исхраната, така што постојаното чувство на глад да се доживува, од наша страна, како сеќаванье на Бога, и да ја поддржува постојаната усилба тоа сеќавање да се задржи во свеста. ’
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Автор О. Александар Шмеман
Издавач Икона
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2004
Број на страници156

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB