Замката наречена совршеност
Антолог

Замката наречена совршеност

Шифра на артикл: 063940
ISBN: 9786082436944
Автор: Томас Куран
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа прониклива книга, чиј автор е угледен професор од Лондонската школа за економија, истражува на кој начин потрагата по совршенство може да се претвори во опасна опсесија која води до „прегорување“ и до депресија – што од своја страна нè спречуваат да ги постигнеме зацртаните цели. „Прегорувањето“ и депресијата денес бележат рекордни нивоа, а до нив се доаѓа поради огромната конкуренција на работното место, сеприсутните социјални медиуми кои поттикнуваат да се споредуваме со другите, поради тежнеењето да се навлезе во таканаречените елитни кругови и поради спорадичното и неорганизирано родителство. Општеството непрекинато ја наметнува потребата да се посакува повеќе, да се биде совршен. Врз основа на најразличен доказен материјал од денешнината, Куран нуди јасен и реален поглед кон тоа, на кој начин перфекционизмот и неговата капиталистичка „опседнатост со безграничниот раст“ придонесоа кон масовното присуство на чувството на лично незадоволство и несигурност. Што можеме да сториме како поединци за да се спротивставиме на притисокот од денешнината да бидеме совршени и, со тоа спротивставување, да се избориме за живот со повеќе смисла и задоволство? Полна бројни полезни лекции и драгоцени согледувања, книгава нуди алтернативен начин со кој ќе се постигне живот кој исполнува и е продуктивен. Чувството на олеснување е неминовно кога ќе се оттргнеме од стегите и ќе се концентрираме на она што ни е најважно.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Психологија
Автор Томас Куран
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници287
Димензија13 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Х. Лорен
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Теодул Рибо
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Марк Волин
430 МКД
6,96 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB