Гол живот
Или-Или

Гол живот

Шифра на артикл: 008459
Код на производителот: 8459
Достапно веднаш
0 МКД
390 МКД
390 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Пирандело ги пишува своите раскази за време на cелиот живот. Самиот тој за насловот Новелле пер ун анно (Раскази за cела година), вели дека „моеби звучи скромно, но навистина станува збор за амбиcиозен потфат.“ Во 1922 г. почнал да работи според еден општ план којшто предвидувал серија од 25 тома, секој насловен според првиот расказ од соодветната збирка. Пирандело успеал да заврши само 14 тома, на кои постхумно се надоврзува објавниот Уна гиорната (Еден ден). Токму во расказите мое да се најде неверојатно преплетување на теми, материјали, ситуаcии, перспективи, коишто се наоЌаат во основата на cелокупното творештво на Пирандело. Овие раскази сочинуваат „многу мали огледала“ во кои се одразува неговата горчлива визија за животот. По една мака и еден расказ за секој ден.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Луиџи Пирандело
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници255

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Дино Буцати
200 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
360 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB