Житија на светителите (јануари до јуни)
Икона

Житија на светителите (јануари до јуни)

Шифра на артикл: 063890
Баркод: 9786084993353
Издавач: Икона
Достапно веднаш
0 МКД
800 МКД
800 МКД
12,94 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
За некои од Богоугодниците се составени житија, во кои се опишува нивниот живот и со какви доблести се одликувале. Апостолите на пример, го проповедале Евангелието на Царството Небесно и повеќето од нив пострадале маченички… Подоцна се појавуваат и други проповедници, наречени равноапостоли, како што се словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, или св. Нина, просветителка на Грузија и др. Мошне голем е бројот на мачениците, мажи и жени, кои ја посведочиле својата вера со крвта своја. Други пак биле црковните учители – богослови, заштитници на православието од лажните еретички учења, како св. Атанасиј, св. Григориј Богослов и др., или биле свети пастири на Христовото стадо, на пример св. Никола. Некои пак се одделиле од светот за да соберат духовни сили преку пост и молитва и да привлечат ученици околу себе, кои ќе бидат пример со својот живот како на пример св. Антониј, Иван Рилски и др. Има и лекари – чудотворци, како св. бесребреници Козма и Дамјан итн. За некои од овие светители, главно оние кои се наведени во нашиот календар, се составени житија уште во нивно време или непосредно пред нивната смрт. Овие житија се во скратен вид за да ги читаат побожните христијани за своја поука и да земаат примери од животот на светителите – секому според дарбата дадена од Бога, како што кажува св. апостол Павле. Житијата на светите треба да се читаат не како обична книга, туку со побожност и вера, како што ги читаме книгите од Светото Писмо. Тогаш читателот ќе има корист и душеспасоносно дејство.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници340

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 349 МКД
5,65 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB