Чест
Издавачки центар ТРИ

Чест

Шифра на артикл: 000752
ISBN: 9786082302317
Код на производителот: 752
Автор: Елиф Шафак
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Две сестри близначки се раѓаат во едно традиционално курдско село во кое најголемиот чеиз на жената се нејзината чистота и покорност. Животот ги носи по различни патишта – Џамила останува бабица во родниот крај а Пембе „по грешка“ се мажи за да го види светот. Нејзините деца го бараат своето место под лондонското сонце: седумгодишниот Јунус се здружува со панкерите сквотери бунтовната Есма се бори против родовата нееднаквост а најстариот Искендер станува глава на семејството откако татко им ги напушта. Заробено во стегите на минатото и традицијата целото семејство е неповратно урнисано поради едно морничаво злосторство – убиство од чест. Возбудлива драма исткаена од бремето на минатото и безвремените морални дилеми. Низ богатата палета од ликови Шафак ги истражува судирот меѓу традицијата и современоста другоста во западното општество како и човековото право на слобода и љубов. „Мајсторски исткаен роман... со шекспировски заплети и пресврти, кобни знаци и енигми, пророштва и судбини“. Индипендент „Шафак е храбра писателка... Ова е моќен роман... што провокативно ги разоткрива најмрачните аспекти на верата и љубовта“. Телеграф Елиф Шафак- Најмоќниот женски глас на светската книжевна сцена Нема доволно зборови и место за да се каже сè што може за оваа современа турска авторка. За нејзината големина и важност најдобро зборуваат нејзините дела. Преведени на повеќе од 40 светски јазици, македонската публика ја има честа да ја држи в рака третата нејзина книга на македонски. Силни женски ликови, црн хумор, космополитизам и мултикултурализам, преплетување на Истокот и Западот, се само некои од карактеристиките на нејзиното писмо.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Елиф Шафак
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници377

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB