Оваа приказна
Антолог

Оваа приказна

Шифра на артикл: 000873
ISBN: 9786082430850
Код на производителот: 873
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Оваа приказна“ ја раскажува животната сторија на Ултимо Пари. Читателот се сретнува со дете израснато на село во Северна Италија на почетокот од XX-иот век и потоа го следи неговиот пат на различни места и низ различни случки до 1960-тите години. Книгата се сосредоточува на дихотомијата на редот/нередот. Ултимо Пари открива дека единствениот начин да му се даде значење на животот, да му се даде рамнотежа, е да се создаде тек, совршен тек. Кога ја преживува трагедијата од битката во Капорето, Ултимо внимателно ги одбира „кривините“ на својот животен тек. Задачата што му ја дава жената што ја сака е внимателно да го открие овој тек и да го пропатува животот, за еден и единствен пат. Романот, кој користи различни стилови, е проткајан од чувството на неизвесност и вчудовиденост. Тука се научното пристигнување на првите автомобили, страста за автомобилите и тркањето, единствениот однос меѓу таткото и синот, ужасните глетки од Големата војна, љубовната приказна што не почнува и не завршува и што е потпомогната од знаци и од патокази.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Алесандро Барико
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници287

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB