Ноќ во Европа
Арс Ламина

Ноќ во Европа

Шифра на артикл: 001256
ISBN: 9786082299594
Код на производителот: 1256
Достапно веднаш
0 МКД
280 МКД
280 МКД
4,53 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Ноќ во Европа“ од Полона Главан е омнибус од пет меѓуповрзани приказни, кој ја реактуелизира визијата на Дјим Дјармуш од неговиот веќе култен филм „Ноќ на земјата“ (1991): луѓе од различни делови од светот се сретнуваат во возот од Париз до Амстердам во текот на една августовска летна ноќ во 1998 година. Протагонистите на романот се млади „бекпекери“ од различни делови од Стариот континент и од Америка, кои патуваат низ совремжената Европа со воз. Нивните лични искуства, нивните културни заднини – исто како и нивните купера – се подвоени и конституираат посебни светови: некои се трауматизирани од Југословенската граѓанска војна, други се влјубуваат, а трети пак се разделуваат на крајот од патувањето. Но секогаш остануваат ветувањата за повторни средби, за мултикултурна Европа, во која Истокот и Западот се обединуваат во идејата за наднационален европски идентитет. И токму овде, во оваа метафора, треба да се бара и наоѓа смислата на романот на Главан.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Полона Главан
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2014
Број на страници184

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB