Бас-саксофон
Арс Ламина

Бас-саксофон

Шифра на артикл: 001257
ISBN: 9786082299617
Код на производителот: 1257
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Двете новели во овој избор се репрезентативни за интересите на шкворецки: поетични и живописни портрети на трагикомичноста на тоталитарните режими, Бас-саксофон и Легендата Емеке ја користат дјез-музиката не само како позадинска мрежа што го вплеткува читателот во низа колоритни халуцинации, туку и како дел од самата фабула, како непрестајна сугестија дека, поради неговата тенденција кон импровизации и вдахновена креативна енергија, дјезот секогаш ќе биде анти-авторитарен. Бас-саксофон има автобиографски призвук: самиот шкворецки многу лошо свирел тенор-саксофон за бендот наречен Црвена музика за време на нацистичката окупација на чешка, период во кој дјез-музиката е забранета од режимот како дело на Црнците и на Евреите во Америка. Поради тоа, дјезот се преместува во илегала и станува израз на протест против нацизмот и неговата цензурирачка политика врз културата и слободата на изразување
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Јозеф Шкворецки
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2014
Број на страници128

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB