Во слободна држава
Арс Ламина

Во слободна држава

Шифра на артикл: 002739
ISBN: 9786082478135
Код на производителот: 2739
Автор: В.С. Најпол
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во романот Во слободна држава своите јунаци, Боби и Линда, Најпол ги сместува во ,,имагинарна африканска држава, каде што се случува процес на постколонизација, заедно со сите необични општествени и политички промени, при што низ кратки и оголени реченици и исти такви описи, што ја подржаваат стварноста (внатреешни бескромпромисни судири за власта во тукушто ослободжената африканска земја), се движат белци. Најпол преплетува различни цивилизации, политички ставови, културолошки проблеми во средина што нема, па дури не го ни претчуствува својот идентитет. И покрај тоа што покренува цела низа крупни прашања, во оваа книга, но и во другите негови книги, Најпол избегнува да понуди одговори, придржувајќи се до зборовите на чехов дека ,,писателит не е тој што треба да ги решава проблемите, туку да ги пронаоѓа.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор В.С. Најпол
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници272

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.25 MB