Колонијална изложба
Арс Ламина

Колонијална изложба

Шифра на артикл: 002750
ISBN: 9786082479330
Код на производителот: 2750
Автор: Ерик Орсена
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во романот „Колонијална изложба“ се зборува за Габриел Орсена, роден во 1883 година, кој, во текот на педесеттите години, го посведочува падот на француската колонијална империја. Татко му е книжар, фантазер, непоправлив заводник, на баба му единствена мисла ѝ се колониите – може да се рече дека семејството на Габриел се храни со соништа. Во такво опкружување, при крајот на ЏИЏ век, младиот човек ги избира науката и модернизмот и ја користи првата пригода да избега и да се најде на пат за Бразил каде се одигрува ботаничката драма околу каучукот. На повидок е и лјубовна приказна. Во текот на страшна бура преку Ламанш ги среќава двете непредвидливи сестри, Ана и Клара. Благодарение на нив, се запознава со Амазон, со градот Белем, со позитивизмот, пристаништето во Лондон, трките со автомобили, со тајниот жживот на Клермон-Феран, со прекрасните пријатели на Фројд, велодромот Д’Ивер, стариот Хуе, главниот град на гробовите...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Ерик Орсена
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници704

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB