Свила
Магор

Свила

Шифра на артикл: 003969
ISBN: 9786082231662
Код на производителот: 3969
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Дејството во романот е сместено во егзотичниот француски град Лавилдје во втората половина од ЏИЏ век. Свила ја раскаува магичната приказна за Ерве ѓонкур и неговите патувања во Јапонија, каде што оди да набави јајца од свилени буби за произведувачите на свила во јуна Франција. Книгата е суптилна мешавина од бајка, љубовна приказна и авантуристички роман. Ова е дело на врвен стилист, напишано со едноставен, на моменти поетски јазик. Свила истовремено е и книга за дијалогот меЌу западното општество и Истокот,при што свилата освен што е точка на средбата, таа е и метафора за прозрачните,недофатливи и понекогаш неискаливи аспекти на животот. Особено се моќни деловите во кои љубовта се согледува како копне по недофатлживото, а еротиката е подигната на ниво на уметност. Една од оние книги што продолуваат да се читаат долго по тишината што ја оставаат зад себе.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Алесандро Барико
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници92

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB