Галаад
Арс Ламина

Галаад

Шифра на артикл: 004806
Баркод: 9786082479682
Код на производителот: 4806
Достапно веднаш
0 МКД
270 МКД
270 МКД
4,37 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Галаад е измислена автобиографија на главниот лик, свештеникот Џон Ејмс, најстариот конгрегационистички пастор во малото и осамено гратче Галаад во Ајова, кој се соочува со неизлечива срцева болест. На почетокот од приказната, Ејмс објаснува дека пишува своевидна хроника за сопствениот жживот, што ќе му остане за спомен на неговиот седумгодишен син по неговата смрт. И покрај личното страдање и свесноста за сопствените ограничувања, своите размисли Ејмс ги претставува на прониклив начин и од состојба на апсолутно спокојство. Во целиот роман, јасно е изразена страхопочитта кон трансценденталниот патос, во малите моменти на среќа и мир со својата жена и со синот во гратчето Галаад, наспроти осаменоста и тагата што ги чувствува поради фактот дека го напушта светот со нецелосни и недовршени работи. И покрај се, Ејмс е во состојба да ужива во убавината на светот околу себе и да најде време да ги цени и да се занимава со малите чуда на чживотот во заминување.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Мерилин Робинсон
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници232

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB