Човекот во железничарската куќичка
Арс Ламина

Човекот во железничарската куќичка

Шифра на артикл: 004834
ISBN: 9786082479712
Код на производителот: 4834
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
човекот во железничарската куќичка е роман преполн автобиографски елементи. Во него може да се најдат извадоци од бележникот на Кројдер, што го води во текот на седумте недели заточеништво во логорот Зинциг. Романот изобилува и со интертекстуални референции. Сочинет е од записи на еден возрасен писател, кој се повлекува во пропадната железничарска куќичка и се издржува со заработката од литературните критики што ги пишува за одредени весници. Нему му се мешаат времињата и местата, постапка што е честа во поетиката на Кројдер: на почетокот, на напуштжената пруга, во добро осветлено купе му проаѓа неговиот татко, кој инаку е починат неколку години, потоа писателот се затекнува на една напуштена бензинска станица во времето непосредно по војната, па со други осуденици седи во Петропавловската тврдина во Ленинград итн. Писателот потоа го посетува стариот пријател, докторот Бонмартин, во неговата психијатриска болница, со цел да го најде својот мир.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Ернст Кројдер
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници336

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB